EĞİTİM
Giriş Tarihi : 20-08-2021 11:17   Güncelleme : 20-08-2021 11:17

Yapay Zeka Ulusal Stratejisi’ne BUÜ’den önemli destek

Yapay Zeka Ulusal Stratejisi’ne BUÜ’den önemli destek

Ülkemizde yapay zeka alanında yürütülen çalışmaları daha ileriye taşımak, bu alanda stratejik öncelik amaç, hedef ve tedbirleri belirlemek ve bunları hayata geçirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından çeşitli kurumlarla işbirliği içinde hazırlanan ve Resmi Gazete’de 20 Ağustos 2021 tarihli genelgeyle ilan edilen “Yapay Zeka Ulusal Stratejisi (2021-2025)’e Bursa Uludağ Üniversitesi’nden önemli bir destek geldi. BUÜ Akademisyenleri tarafından lise öğrencilerine ücretsiz yapay zeka kursu verilecek. Kursu başarıyla bitiren öğrencilere BUÜ tarafından sertifika verilecek. 


Bursa Uludağ Üniversitesi’nin toplumla hizmet anlayışı gereği toplumun her kesimine yönelik attığı adımlara bir yenisi daha eklendi. Gençlerimizin yüksek teknolojide söz sahibi olmasına katkı sağlayacak, lise öğrencilerine yönelik ücretsiz olarak verilecek yapay zeka kursu ile ülkemizin Ar-Ge iklimini değiştirecek olan genç beyinleri yapay zeka ve yazılımla buluşturmak ve ülkemizin bu alanda cazibe merkezi haline getirmek hedefleniyor. 


KURS ÜCRETSİZ OLACAK
Bursa Uludağ Üniversitesi bünyesinde yeni kurulan Dijital Dönüşüm Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi çatısı altında lise öğrencileri için düzenlenen Sertifikalı Yapay Zeka kursu ücretsiz olarak yapılacak. BUÜ akademisyenleri tarafından verilecek eğitimlere öğrenciler 6-10 Eylül 2021 tarihleri arasında başvuracak. 4-19 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek eğitim, haftasonları yapılacak ve toplamda 18 saat sürecek. BUÜ akademisyenleri tarafından içeriği özenle hazırlanan yapay zeka kursu sayesinde yetenekli, istekli gençlerin yapay zeka ve yazılım alanında eşik seviye bilgi edinmeleri ve kariyerlerine yön verecek öngörüye kavuşmaları hedefleniyor. 


TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN KATILIMA AÇIK
Türkiye’nin he yerinden lise öğrencisi gençlerin başvurabileceği 99 kişi ile sınırlandırılan yapay zeka kursu online olarak yapılacak. Kursa www.uludag.edu.tr/yapayzekaokulu adresinden başvurulabilecek. Kurs sonunda öğrencilere Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından sertifika verilecek.   


YAPAY ZEKA ALANINDA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK
Kurs hakkında görüşlerini bildiren BUÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz “Yeni kurduğumuz Dijital Dönüşüm Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizin çatısı altında organize ettiğimiz bu kursu önemsiyoruz. Üniversitemizin hazırladığı bu projenin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı genelge doğrultusunda Dijital Dönüşüm Ofisi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilan edilen “Yapay Zeka Ulusal Stratejisi (2021-2025)”e önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Lise seviyesindeki gençlerimizi çağın gereği olan bu alana yönlendirerek, ilgileri varsa bunları pekiştirerek ülkemizi teknolojiyle iç içe bir konuma getirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla bu alanda çalışmalarımız artarak devam edecek” dedi.