BURSA HABER
Giriş Tarihi : 24-07-2021 11:44   Güncelleme : 24-07-2021 11:44

Bursa Valisi Canbolat'tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı

Bursa Valisi Yakup Canbolat, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Bursa Valisi Canbolat'tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı

Canbolat mesajında, 24 Temmuz 1908 tarihinde basında sansürün kaldırılması ile demokrasi ve özgürlük yolunda atılan önemli bir adımla 24 Temmuz gününün haber alma özgürlüğünün dönüm noktası olarak kutlandığını ifade etti.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nda, basının ve basın mensuplarının, demokrasinin yerleşip güçlenmesinde, toplumsal gelişme ve bilinçlenmesinde ne kadar önemli katkılar sağladığını hatırladıklarını belirten Canbolat, "Biliyoruz ki basın mensupları, halkın bilgi ve haber alma hakkının sağlanmasında, temel hak ve özgürlüklerin korunmasında, halkın taleplerinin, düşüncelerinin yetkili makamlara doğru ve tarafsız iletilmesinde kamu hizmetlerinin toplum adına denetiminde önemli bir görev üstlenirler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; 'Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, hulasa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.' sözüyle basının önemini ve basın mensuplarının üstlendiği büyük sorumluluğu en güzel şekilde ifade etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Canbolat, şunları kaydetti:

"Basınımız, özellikle Kovid-19 pandemisi ile mücadele sürecinde pandemi süreci ile ilgili halkımızı haberdar ederek, koronavirüs konusunda bilinçlendirerek pandemi ile etkili mücadele etmemizde oldukça önemli bir rol üstlenmiş ve her zaman sahada görevlerine devam etmişlerdir. Basınımız vasıtasıyla koronavirüs tedbirlerini bir kez daha hatırlatıyor, vatandaşlarımızı koronavirüs tedbirlerine; doğru maske kullanımına, sosyal mesafeye, el hijyenine riayet etmeye devam etmelerini tavsiye ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle gerek Bursa'mızın tanıtılmasında, büyümesinde, gelişmesinde, gerekse de ülkemizin ve şehrimizin menfaatlerini ve kamu düzeninin korunmasını göz ardı etmeden, kişisel hak ve özgürlüklere ve toplumsal değerlere saygılı, objektif bakış açısı ile son derece önemli bir görev üstlenen tüm basın mensuplarımıza teşekkür ediyor, Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum."