BURSA HABER
Giriş Tarihi : 19-01-2023 12:10

6 asırlık Molla Yegân Medresesi, Çocuk Üniversitesi olarak hizmet verecek

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, açılış için gün sayan 6 asırlık geçmişi bulunan Molla Yegân Çocuk Üniversitesi’ni incelemelerde bulundu..

6 asırlık Molla Yegân Medresesi, Çocuk Üniversitesi olarak hizmet verecek

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, açılış için gün sayan 6 asırlık geçmişi bulunan Molla Yegân Çocuk Üniversitesi’ni incelemelerde bulundu.
Yıldırım’ın en önemli değerlerinden olan Molla Yegan Medresesi, restore edilerek Çocuk Üniversitesi olarak hizmet verecek. Fatih Sultan Mehmet’in hocalarından Molla Yegan’ın ders verdiği ve karşılıklı iki bloktaki 12 oda ve bir ders alanından oluşan medrese 2 bin 407 metrekarelik alandan oluşuyor. Çalışmaları tamamlanan ve son düzenlemeler yapılan Molla Yegân Çocuk Üniversitesi, Uzay ve Dünya Atölyesi, Es-Sufi’nin gök küresi ve Piri Reis’in haritası, güneş, ay ve dünya’nın küçük modellerinin, artırılmış gerçeklik uygulamalarının yanı sıra drama, matematik, sanat, hayal tasarım, biyoloji, kimya, elektrik ve yenilenebilir enerji, bilişim ve robotik kodlama atölyeleri ile oyuncak kütüphanesi, anne-çocuk etkinlik mutfağı yer alacak.
Ders başı 24 Ocak
Yıldırım ve Bursa’nın Osmanlı’nın beylikten devlete geçişinin simgesi olduğunu aktaran Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Üç kıtada asırlar boyunca adalet, barış ve huzuru tahsis ederek, mazlumların umudu olan Osmanlı fidanı Bursa’da kök salmış ve yeşermiştir. Yıldırım Beyazıt ve Yeşil Külliyeleri, gibi Molla Yegan Medresesi bu devrin en önemli miraslardır. Sayısız alim yetiştiren, Molla Yegan Medresesi’ni aslına uygun restore etmekle kalmayıp, işlevsel olarak da özüne uygun bir ilim yuvası haline dönüştürüyoruz. Molla Yegân Çocuk Üniversitesi’nde bilimsel ve sanatsal atölyelerin yanında çocukların eğlenceli vakit geçireceği sergi alanları ve etkinlik atölyeleri de olacak. Burada çocuklarımızın bilimi severek yetişmesi, onların ufuklarını açacak faaliyetler ile gelişimine katkı sağlayacağız. Molla Yegan Çocuk Üniversitesi’nde dersler 24 Ocak’ta başlıyor. Tüm evlatlarımızı bekliyoruz” dedi.
Molla Yegan Medresesi
Bursa’da Yıldırım ilçesinde Yıldırım Bayezıd’ın emirlerinden Kara Eyne Bey tarafından 14. yüzyılın sonunda yaptırılmıştır. Kara Eyne Bey Medresesi olarak da bilinir, ancak burada II. Murad döneminin bilim adamlarından Molla Yegan 15. yüzyılın ilk yarısında uzun süre müderrislik yaptığı için daha çok bu isimle anılır.
Oniki oda ve bir dershaneden oluşan medrese, 1723 yılında geniş çaplı bir onarım geçirmiştir. Günümüze büyük bir avlunun içinde sadece karşılıklı doğu-batı yönünde uzanan iki blok ulaşmış, klasik medrese tiplerindeki derslik ve şadırvan yapılan kazılara rağmen bulunamamıştır. Duvarları bir sıra moloz taş ve üç sıra tuğladan örülmüş olan medrese, karşılıklı iki blok halinde beşik tonozla örtülü altışar odadan oluşmakta olup, çatısı alaturka kiremitle kaplıdır.
Yapı yıllar içinde harap duruma gelmişken Yıldırım Belediyesi tarafından 2006-2007 yılları arasında restore edildi. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Medrese’nin yine eğitim gayesiyle hizmet vereceğini ve çocuklara hitap edeceğini ifade etti