GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-11-2022 09:17   Güncelleme : 15-11-2022 09:51

50 ilde 'girdap' operasyonu: 264 kişi hakkında gözaltı kararı

Yüzlerce kişiyi dolandıran suç örgütüne yönelik Ankara merkezli 50 ilde yapılan soruşturma kapsamında 264 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

50 ilde 'girdap' operasyonu: 264 kişi hakkında gözaltı kararı

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde yaklaşık 6 aydır yürütülen planlı çalışmalar neticesinde, nitelikli dolandırıcılık suçları, resmi ve özel belgede sahtecilik, parada sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet ve irtikap, Vergi Usul Kanununa Muhalefet, tefecilik suçlarını işledikleri tespit edilen şüphelilere yönelik; 50 ilde Nitelikli Dolandırıcılık ve Mali Suçlar kapsamında 'Girdap Operasyonu' gerçekleştirildi.

Operasyon kapsamında 264 şüpheli hakkında gözaltı kararı bulunurken, 190 kişi ise ifadelerine başvurulmak üzere emniyete çağırılacak.

Yerel gazetelerde iş ilanı vererek iş insanı görünümü kazandılar

Nitelikli dolandırıcılık suçuna yönelik Antalya’da, müşteki olarak ifadesi alınan toplam 6 mağdurun, şüphelilerin yerel gazetelerde iş ilanı vererek kendilerine iş insanı görünümü kazandırdıkları ve bu vesileyle mağdurlar ile tanıştıkları, şüphelilerin kendi kullandıkları yatırım danışmanlığı ofisine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı adına çiçek göndererek Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve bazı milletvekillerini tanıdıkları yönünde güven telkin edip çeşitli ihale ve proje fırsatlarının değerlendirilmesi vaadiyle mağdurlardan yaklaşık 10 Milyon TL para aldıkları, ancak mağdurların vaat edilen ihalelerin ve projelerin gerçekleşmemesi üzerine şikayetçi olmalarına üzerine gerçekleştirildi.

10 şüpheli hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

Kumar borcu karşılığında yüksek faizle boş senet imzalattılar

Yine tefecilik suçuna yönelik Denizli’de de operasyon gerçekleştirildi.

Bu kapsamda, “Öterler Suç Örgütü” üyelerinin işlettikleri kumarhanede kumar borcu olan kişilere, yüksek faiz karşılığı borç verdikleri, karşılığında boş senet imzalattıkları, borcunu ödeyemeyen kişilere suç örgütünün korkutucu gücünü kullanarak tehdit ve şantaj yöntemiyle tahsil ettikleri, suçtan elde ettikleri gelirin bir kısmını da cezaevinde bulunan suç örgütü liderine ve örgüt üyelerine aktaran 8 kişiye yönelik icra edildi.

Kredi kartı limiti arttırma vaadiyle para aladılar

Ülke genelindeki Girdap Operasyonu kapsamında Mersin’de de nitelikli dolandırıcılık suçuna yönelik operasyon gerçekleştirildi.

Bu kapsamda, kendilerini stajyer savcı, avukat, polis memuru ile çarşı ve mahalle bekçisi gibi unvanlarla tanıtan 10 şüphelinin, emniyet ve adliyede haklarında dava ve soruşturma dosyası bulunan kişilerle irtibat kurdukları, bu kişilerin güvenini kazandıktan sonra söz konusu dava ve soruşturma dosyalarını lehlerine çevirebileceklerini söyleyerek yaklaşık 1 milyon liralık haksız kazanç elde ettikleri belirlendi.

Çalışmalarda, 34 şüphelinin aktif olarak çalışmadıkları halde kendilerini para karşılığında "hayali şirketler" üzerinden sigortalı göstererek primlerini ödemedikleri, borçlandırdıkları şirketlerin adreslerini değiştirerek veya kapatarak sigortalı çalışanlara tanınan tüm haklardan faydalanıp, Sosyal Güvenlik Kurumunu (SGK) yüklü miktarda zarara uğrattıkları tespit edildi.

Öte yandan, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporları incelemesinde 7 zanlının da yüksek faiz karşılığında tefecilik yaptığı saptandı.